Twórcy porzucają starych „zabójców Ethereum” dla DeFi, NFT i nowszych sieci: Raport

Deweloperzy przenoszą swoje wysiłki na DeFi, ponieważ zajmuje on większą część rynku kryptowalut.

Inżynierowie oprogramowania i programiści powoli przenoszą uwagę z łańcuchów blokowych warstwy pierwszej, nazywanych niegdyś „zabójcami Ethereum”, na stale rosnącą liczbę nowych zdecentralizowanych protokołów finansowych.

Lutowy raport Blockchain Development Trends autorstwa firmy Outlier Ventures, zajmującej się kapitałem podwyższonego ryzyka, sugeruje, że programiści odwracają uwagę od rywali Ethereum

Odkrycia potwierdzają, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Ethereum pozostaje najbardziej aktywnie rozwijanym protokołem blockchain, za nim plasują się Cardano i Bitcoin. Na czwarte miejsce w roku jego publicznej premiery wskakuje zdecentralizowany projekt przechowywania plików Filecoin.

W raporcie zauważono, że podczas gdy niektóre nowe platformy, takie jak Polkadot, Cosmos i Avalanche, odnotowują wzrost aktywności programistów, wielu tradycyjnych konkurentów Ethereum odnotowuje spadek rozwoju podstawowego.

„Zabójcy Ethereum, Tron, EOS, Komodo i Qtum, odnotowują spadek podstawowych wskaźników rozwoju”

W raporcie stwierdzono, że platformy DeFi oparte na Ethereum szturmem zdobyły przestrzeń w 2020 roku i odnotowały wzrost aktywności programistów, a Aave i Balancer wykazały największy wzrost.

Oprócz tych dwóch najbardziej aktywnymi projektami były Maker, Gnosis i Synthetix, podczas gdy dwa inne ostatnio uruchomione protokoły DeFi również odnotowały wzrost pod względem aktywności programistów.

„SushiSwap i Yearn Finance, oba wprowadzone na rynek w 2020 r., Szybko rozwinęły się w kierunku i wykraczają poza działalność programistyczną i rozmiar większości innych protokołów DeFi”.
Podczas szczytu boomu DeFi w połowie 2020 roku badania Santiment wykazały, że czołowymi platformami DeFi pod względem działalności programistycznej były Maker, Synthetix, Band Protocol i Augur.

DeFi nie było jedynym rozwijającym się sektorem, ponieważ aktywność w projektach NFT (token niewymienialny) i Metaverse, takich jak wirtualne światy, przedmioty kolekcjonerskie, gry i sztuka kryptograficzna, również odnotowała wzrost zainteresowania na całym rynku.

W raporcie zauważono, że Decentraland prowadził działalność rozwojową na podobnym poziomie jak niektóre główne technologie blockchain, takie jak Stellar i Algorand, i wyższą niż niektóre z najpopularniejszych protokołów DeFi, takich jak Uniswap i Compound.